RANÉ BRAMBORY

Na zahrádce je vhodné pěstovat velmi rané, případně rané odrůdy brambor. Sklízíme je v době, kdy jsou na trhu brambory ještě poměrně drahé. Pěstujeme-li brambory na větší ploše, můžeme mít na její části i polorané odrůdy, které jsou pozdnější, ale dávají na rozdíl od raných větší výnos. Sadbu si opatříme během února v semenářském obchodě nebo přímo v zemědělském podniku zabývajícím se množením. Tak budeme mít zaručenou její kvalitu. Když je porost brambor na zahrádce zdravý , můžeme si z něj při sklizni vybrat z nejlepších trsů s bohatou úrodou hlízy na sadbu v příštím roce. To lze opakovat nejvýše ještě jeden rok, pak musíme opět koupit novou sadbu, neboť z vlastní bychom již měli malý výnos. Pěstujeme stolní odrůdy. Ty mají žlutou dužninu a žlutou nebo červenou slupku. Třídí se na několik varných typů, z nichž nejlepší mají označení BA, respektive B. U nás se pěstuje mnoho domácích i zahraničních odrůd, jejichž sortiment se postupně s vývojem šlechtění značně mění. Doporučené odrůdy:

  • VELMI RANÉ - Gloria, Impala, Kora, Koruna, Krasa, Krystala, Rosara, Vera
  • RANÉ - Karin, Karla, Kornelie, Korneta, Miriam, Monalisa, Vilma
  • POLORANÉ - Keřkovské rohlíčky, Lada, Lenka, Quarta, Rosela, Santé, Svatava
Porost brambor ve stadiu přikopčení
Porost brambor ve stadiu přikopčení

NÁROKY NA PŮDU

Hlízy velké jako skelpičí vejce narovnáme koncem února (ve vyšších polohách o 2 - 4 týdny později) na lístky tak, aby korunková část, kde je nejvíc oček, směřovala nahoru. Pokud mají hlízy již v té době vlivem nesprávného uskladnění v teplu a temnu dlouhé klíče, olámeme je. Na světle se při teplotě 12 - 15°C vytvoří během 4 - 6 týdnů krátké klíčky,typicky zbarvené podle odrůd. Hlízy s niťovitými klíčky vyřadíme, protože jsou virózní. Několik dní před sázením přeneseme naklíčené hlízy do prostředí s teplotou 6 - 8 °C, aby se otužily. Také můžeme část hlíz na lísce zasypat směsí rašeliny a kompostu, aby do ní zakořenily. Tím podpoříme rychlejší vývin na zahradě a dřívější sklizeň. Při sázení musíme hlízy z lísky vybírat opatrně, aby se kořínky neulámaly. Bez těchto problémů se obejde zakořeňování hlíz v hrnkách nebo rašelinových kořenáčcích.

KDY VYSAZUJEME

V příznivých polohách zpravidla v první polovině dubna, za mimořádně teplého počasí, když se půda prohřeje alespoň na 7°C, již koncem března. Na záhoně uděláme ve vzdálenosti 60 cm od sebe brázdy do hloubky 8 - 10 cm. Do nich opatrně klademe hlízy na vzdálenost 25 - 30 cm korunkovou částí nahoru nebo do strany, aby se klíčky neulomily. Ke každé hlíze můžeme přidat lopatku kompostu s přídavkem superfosfátu. Zem z obou stran přihrneme motykou k hlízám, tím nad nimi vytvoříme nízké hrobky. Ty pak lopatou svrchu i ze stran lehce utužíme, aby zem k hlízám dobře přilehla. Záhon můžeme po osázení přikrýt netkanou textilií, kterou na něm poneháme do první okopávky.

OŠETŘOVÁNÍ BĚHEM VEGETACE

Brambory vyžadují po celou vegetaci kyprou, vzdušnou půdu, kypření je důležité především tehdy, je-li půda těžší nebo vznikne-li po dešti na povrchu škraloup. Mezi řádky škraloup rozrušíme kypřičem a zároveň do půdy zapravíme ledek amonný s vápencem v dávce 10g/m2. To přispěje k vyšší tvorbě bílkovin v hlízách a ke zvýšení jejich nutriční hodnoty. V případě, že hrozí v době vzcházení brambor mrazíky, přikryjeme záhon netkanou textilií (pokud jsme to již neudělali při sázení). Na nekrytém záhoně můžeme rašící rostliny zcela zahrnout zemí. Jinak přihrnujeme brambory poprvé, jakmile jsou 10 cm vysoké, podruhé, vyrostou-li do výšky 20 cm. Za sucha brambory zavlažujeme, zejména na začátku tvorby hlíz počátkem června. Nejlepší je závlaha konví bez růžice do brázd, tím snížíme riziko napadení porostu plísní bramborovou.

OCHRANA PROTI CHOROBÁM A ŠKŮDCŮM

Nejvážnější chorobou je plíseň bramborová. Za vlhkého a teplého počasí napadá rostliny od června, zejména při jednostranném přehnojení porostu dusíkem. Na listech se tvoří nejprve hnědé až černé skvrny, později s bílým houbovitým povlakem naspodu. Nakonec může choroba zachvátit celou nať, která předčasně uhyne. Na hlízkách se tvoří šedé, hnilobné páchnoucí skvrny pronikající do dužniny. Ochranou jsou včasné a opakované postřiky přípravky Kuprikol, Novozir, Dithane. Žluté skvrny na listech, zkadeření nebo svinování listů jsou příznaky virových chorob, které snižují výnos hlíz. Přenášejí je mšice a jiný savý hmyz. Nemocné trsy co nejdříve odstraníme a spálíme. Prevencí je používání zdravé sadby z výše položených množitelských oblastí. Ze škůdců je nejvážnější mandelinka bramborová, jejíž brouci a hlavně larvy ožírají listy. Při menším výskytu stačí včasný pozorný sběr brouků, jejich vajíček a larev, při přemnožení postřik ekologicky vhodným bakteriálním přípravkem Novodor FC nebo chemickými přípravky Decis, Dragon, Fast, Karate. Porost lze také poprašovat přípravkem Demetran.

A - plíseň bramborová na hlíze a na listu; B - virová svinutka; c - virová kadeřavost; mandelinka bramborová s vajíčkem a larvou
A - plíseň bramborová na hlíze a na listu; B - virová svinutka;
c - virová kadeřavost; mandelinka bramborová s vajíčkem a larvou

SKLIZEŇ A ULOŽENÍ

Začínáme sklízet v období, kdy nať žloutne a rozklesává se. U předklíčených raných brambor to bývá za 10 - 12 týdnů po výsadbě. Hlízy mají jít snadno odtrhnout od podzemních oddenků a jejich slupka má být již pevně spojena s dužninou. Sklízíme za sucha, hlízy narovnáme na lísky, necháme je den dva pod přístřeškem oschnout, pak je uložíme do tmavého, vzdušného sklepa. Pokud tam budeme uchovávat brambory přes zimu, neměla by teplota klesnout pod 3°C. Při nižší teplotě začnou hlízy sládnout a před kuchyňským zpracováním by se pak musely nechat v místnosti teplé 15 - 20°C několik dní vydýchat, aby sladkou příchuť ztratily. Při teplotě pod -3°C brambory zmrznou a nelze je již v kuchyni použít. Ve sklepě by měla být relativní vzdušná vlhkost 85 - 90%, aby hlízy nevadly.

Rubriky:

[ starší ] BROKOLICE  >> <<  JAK PĚSTOVAT CHŘEST [ novější ]

Komentáře

Nikdo nekomentoval.
*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha

Moje motto

I ta nejhorší minuta v životě trvá jenom 60 vteřin...

Čas a datum

Počasí ČR

Je ochrana naší přírody dostačující?

5%
8%
87%

Hosté na mém blogu

počítadlo.abz.cz

Shoutboard

Počasí v mém regionu Jižní Čechy

Počasí radar

Archív